Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zprovoznit StrongDC++ během pěti minut:


Bod č. 1 - nastavení

Do nastavení se dostaneme volbou Soubor -> Nastavení (File -> Settings) a okamžitě na nás vyskočí okno s několika kartama ze kterých jsou některé velice důležité, jiné méně (pro jednoduchost návodu budu uvádět pouze opravdu nutné nastavení, ostatek je volitelný a zde se mu věnovat nebudu).

Hned na první kartě "Hlavni" (General) vyplníme Nick (přezdívka, pod kterou budeme do hubů přihlášeni), do Description vepíšeme A nebo P, podle toho, v jakém módu budeme pracovat (rozdíl mezi nimi vysvětlím později), jestli v active nebo passive + cokoliv chceme. Dále vybereme druh připojení (pravdivé!!!) a případně ještě doplníme svůj e-mail a přesuneme se do spodní části okna, kde máme již zmíněné módy připojení.

Ty se dělí na dva - active (aktivní) a passive (pasivní). První z nich bude používat většina z vás a znamená to, že máte povoleny všechny důležité porty pro chod StrongDC++ či je můžete povolit. Druhý z nich budou používat ti, kterým active mód nefunguje, jelikož jsou za firewallem, který nemůžou konfigurovat či to nejde kvůli poskytovateli připojení.

A jak poznáte, že vám nejde active mód? Zcela jednoduše - dejte si vyhledat název souboru, který bude mít zaručeně velké množství lidí (např. The Two Towers) a pokud výsledek bude nulový nebo nalezne pouze málo zdrojů, tak se přehoďte do passive módu a mělo by se to spravit.

Další kartou je karta Downloads. Zde je dobré si navolit složku, kam se bude vše stažené z StrongDC++ ukládat, stejně jako je dobré si změnit Public hubs list address. Dále je zde možné zvolit složku, kam se budou dočasně ukládat soubory, které zrovna taháte, či si nastavit součet maximální možné rychlosti, po kterou se vám budou spouštět další downloady, stejně jako maximální počet simultálních downloadů.

Třetí důležitou kartou v nastavení je karta Sharing. Zde si nastavíte data, která chcete sdílet s ostatními uživateli StrongDC++. Sdílet můžete co chcete, nicméně nikdy, opakuji nikdy!!! to nesmí být složka windows (nainstalovaného systému), její podsložky, složka Program Files či jakýkoliv jiný nainstalovaný program, pokud se nejedná o rip, který instalaci nevyžaduje. Stejně tak to nesmí být obsah disku DVD, tzn. soubory .vob, .ifo, ...

Poslední důležitou položkou zde je počet slotů, tzn. simultálních uploadů, které chcete mít nastaveny.


Bod č. 2 - huby

Huby - virtuální místnosti, kde jsou ostatní uživatelé StrongDC++. Adresy některých českých hubů naleznete např. v rubrice HUBLISTY. Ty je dobré si ukládat mezi Oblíbené huby, abychom nemuseli jejich adresy pokaždé ručně někam zapisovat kvůli připojení k nim. Uložit údaje k oblíbenému hubu provedeme následujícim způsobem: v seznamu hubu (hublisty) pravym tlacitkem otevreme menu a zvolime „pridat k oblibenym“

Bod č. 3 - vyhledávání souborů

Nejlepsi je se naucit pouzivat zkratkovou klavesu Ctrl+S, otevre se dialogove okno pro vyhledavani. Do policka „hledat“ logicky zadate název, který chcete vyhledat, případně zvolte minimální či maximální velikost vyhledávaného souboru, či zda chcete zobrazit výsledky pouze s lidmi, co mají volné sloty a zvolte Vyhledávání. Z výsledku si vyberte požadovaný soubor a ten můžete dvojklikem zařadit do své fronty ke stažení a nebo můžete pravým tlačítkem vyvolat další nabídku příkazů, jako např. uložení do jiného než default adresáře.


Bod č. 4 - jak psát do main chatu

Další důležitou věcí, co byste měli znát je jak napsat zprávu do chatu příslušného hubu. To uděláte velice jednoduše: přepněte se pomocí záložek ve spodní části do příslušného hubu a do chatovacího řádku, který je hned nad probíhajícími přenosy, napište zprávu a zmáčkněte enter (někdy může trvat déle, než se daná zpráva v chatu objeví, mějte proto strpení). Toto se naučte co možná nejdříve, jelikož pokud nebudete něčemu rozumět, tak zde máte jedinečnou příležitost se na to zeptat.

Dále si můžete všimnout, že krome samotného chatu a chatovacího řádku je zde k vidění celkový počet uživatelů a celkový počet sdílených dat všech uživatelů příslušného hubu.


Bod č. 5 - jak poslat někomu soukromou zprávu

Někdy se může stát, že chcete někomu něco sdělit aniž by to viděli ostatní v okně chatu. K tomuto účelu slouží tzv. Soukromá zpráva či chcete-li Private Message. K jejímu psaní se dostanete následujícím způsobem: v okně chatu je v pravé části seznam všech uživatelů do tohoto hubu právě přihlášených. Vyberete si adresáta vaší zprávy, kliknete pravým tlačítkem na jeho nick a zvolíte Poslat soukromou zprávu (Send a private message).